Ve Dağlar Yankılandı Konusu

ve-daglar-yankilandi

Afganistan kökenli Amerikalı ünlü yazar Khaled Hosseini’nin merakla beklenen son romanı Ve Dağlar Yankılandı sonunda meraklı okuyucular ile buluşuyor. Ve Dağlar Yankılandı kitabının konusunu merak edenler için yazıyorum.

Bir hikaye mi istiyorsun anlatayım öyleyse;

Abdullah ve kız kardeşi peri,1952 Afganistanında Shadbagh ın küçük bir köyünde babaları ve üvey anneleriyle birlikte yaşamaktadırlar.Tüm aile olarak yoksulluk ve çetin kış şartlarıyla mücadele etmektedirler.

Abdullah ve Peri’nin arasındaki bağ kardeşlikten daha öte bir duygudur. Abdullah periye adeta bir anne bir baba olmuştur. Abdullah‘ın peri için yapamayacağı hiçbir şey yoktur ve aralarındaki bağ o kadar kuvvetlidir ki Abdullah Peri’nin tüy koleksiyonunun tamamlayabilmesi için sahip olduğu tek çift ayakkabısını bile feda eder.

Peri ve Abdullah’ın babaları olan Sabri’nin Peri ile çıkmaya karar verdiği yolcukta hayatlarını birbirinden koparan kaderin farkında olmayan Abdullah tabi ki periyi yalnız bırakmayacaktır.

İki kardeşin birbirinden kopma hikayesi işte burada başlar Peri yeni bir anne babaya sahip olmuş öz ailesinden bir haber iyi şartlar altında yetiştirilmeye başlamıştır ama hep eksikliğini hissettiği sebebini bilemediği bir şeyler vardır hayatında Abdullah ailesiyle kalıp hep uzaklarda olduğunu bildiği kardeşinin yasını tutmaktadır.

Aradan yıllar geçmiş. Kabildeki savaş sona ermiş, iki kardeş büyümüş evlenmiş birbirinden habersiz dünyanın herhangi iki ülkesinde yaşamaktadırlar.

İki kardeşi bir araya getiren yine Peri adında ufak bir kız çocuğudur peki bu kız kimdir? Bir araya geldiklerinde iki kardeş hayatlarına kaldıkları yerden devam edebilirler mi yoksa değişen şartlarda birbirleriyle olan bağları tamamen kopmuş mudur?

Nesiller ve kıtalardan geçerek sizi Kabilden başlayıp Paris San Francisco Tinos’un Yunan adalarına doğru bir yolculuğa çıkaran Halit Hüseyin bu romanında yaşamımız boyunca yaptığımız seçimlerin sonuçlarını bizi farklı kalıplara sokan toplum kurallarını acıyı hüznü ayrılığı ve insanların birbirlerine açıklayamadığı duyguları bir kez daha gözler önüne seriyor.

Tuba KIZILCI

5.00 avg. rating (98% score) - 2 votes

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir