İnternete Sansür Yasası

sansür

Son zamanlarda çok fazla tartışılan güncel bir konu olan “İnternete Sansür”ün, anayasal özgürlük kapsamında ne denli tutarsız olduğunu belirtmek istiyorum. İnternet çağının yaşandığı bir dönemde, bu özgürlüğü siyasi bir takım çıkar temellerine dayandırarak engel koymak, bireylerin özgürlüğünü engellemek ve bu özgürlüklerinin bilincine varamayan insanlar topluluğu  yaratmaya çalışmak gibi amaçlar birbirini izlemektedir.

İlk olarak bu konuya “İnternet Sansürü” şeklinde bakmadan, öncelikle internetin kullanımına dair bir takım doğruları gözden geçirmek gerekiyor. Günümüz internet kullanıcılarının bir çoğu özel yaşantılarını oldukça aktif ve sivil hayattan ziyade, sanal ortamda sosyalleşerek yaşamaktadırlar. Aynı zamanda internet kullanımı ulusal ve uluslararası iletişimin, ticaretin ve ulaşımın sağlandığı bir portföy durumundadır. İnsanların yeni kültürel oluşumlar ile birlikte sosyalleştikleri, kendilerini daha iyi hissettiklerini belirttikleri ve bazende kendilerini kaybettikleri bir ortamdır.

İnternete sansür yasası başlı başına yukarıda belirttiğim kullanım alanları için getirilmemiştir. Bu yasanın esas amaçları, toplumsal ahlakın internet portalları tarafından değersizleştirildiği ve gençliğin içinde bulunduğu ahlaksızlık potasına bir darbe girişimidir. Elbette  bu yasayı mecliste kabul edenler için geçerlidir. İşte İnternete Sansür Yasası’nın on maddelik özet hali aşağıdaki gibidir;

1- Anahtar kelimelerle “uygunsuz içerik” belirlenip sayfa kaldırılabilecek.

2- Sansür, URL adresi tabanlı yapılabilecek:

3- Yer sağlayıcı yurtdışındaysa bile erişim engellenebilecek. DNS değiştirerek bir siteye girilemeyecek.

4- Hâkimler, 24 saat içinde sansür kararı verebilecek. “Zararlı” içerik çıkarılmazsa, 500-1.000 TL arasında günlük para cezası kesilecek.

5- Hosting firmaları her kullanıcının izini sürebilecek. Her kullanıcının internetteki faaliyeti kayda alınarak bir-iki yıl saklanacak.

6- TİB başkanına internet sitesi erişim engelleme yetkisi verilecek.

7- Birliğe gönderilecek olan “erişimin engellenmesi kararı” 4 saat içinde uygulanmak zorunda.

8- Erişim Sağlayıcılar firmalar, kullanıcıların hangi sitelere girdiğini kaydedip 2 yıl boyunca saklayacak.

9- Bilgisayar ve akıllı telefonlardan internete bağlanan 34 milyon kullanıcı tek tek fişlenecek.

10- İnternetteki içerikler sayfa bazında da engellenebilecek.

 

 Sansür yasasının önemli  amaçlarından bir diğeri ise telif hakları sorunudur. Korsan yayıncılık, internet sektöründe oldukça yer etmiş bir yapıdır, ancak  bunu yasaklamaya çalışmadan önce bazı ticari kaygıları içeren istisnalardan ziyade, bu yayının neden ve niçin yapıldığı sorulmalıdır. Demokratik bir devlet olarak, temel hak ve özgürlüklerimiz deki en önemli öge olması gereken toplumsal eşitlik ne yazık ki günümüz soylu, burjuva, serf ve köle toplumsal sınıflandırması kapsamında mümkün görünmemektedir.

İnsanların ekonomik gelişmişliği bu hak ve özgürlüklerden ne kadar yararlanabileceği konusunda da eşitsizlikler getirmiştir elbette. Bütün bu ahlaklaştırma ve ticari kayıpların endişesiyle oluşturulan internet sansürü yasasının çok önemli bir başka sebebi de vardır. Bu sebep demokrasi çabalarının olduğunu ve “söz milletindir” deyişleriyle meydanlara çıkanların çeliştiği bir konu olan fikir özgürlüğüne engel koymaktır. Tarihte bütün otoriter yapıların yaptığı gibi, işler istedikleri gibi gelişmemeye başladığında, bir yerlerden çatlak ses çıkmaya başladığında durmadan insanların yaşamları ksııtlanmış hayatları ellerinden alınmış ve ağır yasalar getirilmiştir. Soyal medya dediğimiz bu güç sayesinde, insanların birlik olması, insanların kuzu olmasını isteyenler tarafından endişe içinde takip edilmiş, burada kendilerine de yer kapmaya çalışmışlar ama malesef yine genç nesillerin sert tepsiki ile karşılaşmışlardır. İşte onlar için bu tehlikeli bir güç haline gelmiş ve bir an önce durulması gereken bir isyan olarak nitelendirmişlerdir. “İnternete Sansür Yasası” nın en olumsuz bir özelliği de tüm internet kullanıcılarının tek tek fişlenecek olması ve ceza, yargı, hüküm gibi konularda kısmi özerklik alanı içinde oluşan bir internet komitesi oluşturulacak olmasıdır.

Toplumsal ahlakın bu derece önemli olduğunu ve sadece belirli kısıtlamalara dayalı  bir insan hayatının daha iyi olacağını vurgulayan bu ahlaklı kimseler, toplumun bir kısmı tarafından değer verilen kişilerin özel hayatlarını ilgilendiren ilişkilerini yayınlarla, kasetlerle şantaj girişiminde bulundukları günler çok geride değildir. Kimse sütten çıkmış ak kaşık değildir; ama bazıları bu kaşığı sütten çıkarıp zifte sokmayı çok iyi becermektedir…

5.00 avg. rating (98% score) - 2 votes

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir